sobota, 23 wrzesień 13:30
West Ham United logo
Wes
?:?
Nierozpoczęty
West Ham United logo
Tot
sobota, 23 wrzesień 16:00
Southampton logo
Sou
?:?
Nierozpoczęty
Southampton logo
Man
sobota, 23 wrzesień 16:00
Manchester City logo
Man
?:?
Nierozpoczęty
Manchester City logo
Cry
sobota, 23 wrzesień 16:00
Everton logo
Eve
?:?
Nierozpoczęty
Everton logo
AFC
sobota, 23 wrzesień 16:00
Swansea City logo
Swa
?:?
Nierozpoczęty
Swansea City logo
Wat
sobota, 23 wrzesień 16:00
Burnley logo
Bur
?:?
Nierozpoczęty
Burnley logo
Hud
sobota, 23 wrzesień 16:00
Stoke City logo
Sto
?:?
Nierozpoczęty
Stoke City logo
Che
sobota, 23 wrzesień 18:30
Leicester City logo
Lei
?:?
Nierozpoczęty
Leicester City logo
Liv
Przejdź do meczu »

Przydomki klubów Premier League - Drugie imię ligi angielskiej

Przydomki klubów Premier League - Drugie imię ligi angielskiej

Gdzie szukać początków współczesnej formy piłki nożnej? Oczywiście w Anglii! To tam powstał pierwszy klub piłkarski, tam zainaugurowano pierwsze rozgrywki klubowe, tam także powstały przydomki klubów, dzięki kreatywności wiernych fanów drużyn piłkarskich. Trudno dziś wyobrazić sobie kluby bez drugiego „imienia”, niejednokrotnie bardziej rozpowszechnionego w społeczeństwie niż oficjalne nazewnictwo. Bo kto z nas nie słyszał choć raz o czerwonych diabłach czy the blues? Powstaje pytanie skąd biorą się tak wyjątkowe przydomki: czy należy doszukiwać się w nich ukrytego znaczenia, czy może są kwestią przypadku?

Zacznijmy od najbardziej prozaicznego wyjaśnienia pochodzenia nazwy jakim jest jej związek z kolorem. Nawet laikom pierwsza drużyna jaka przyjdzie na myśl w tym kontekście jest prawdopodobnie Chelsea i jej piłkarze określani mianem The Blues(Niebiescy). Miano to zawdzięczają barwie trykotów. Jak się okazuje- nie jednej. Pierwszym bowiem kolorem tego klubu był eton blue, przyjęty od ówczesnego prezydenta klubu Earla Cadogana. Barwa ta nawiązywała do klubu jeździeckiego Cadogana. W roku 1964 zaprzysiężony został kolor royal blue, który możemy podziwiać do dziś.

The Blues Chelsea

Dla tych co wolą czerwony niż niebieski naprzeciw staje Liverpool i ich piłkarze The Reds(Czerwoni). Natomiast jeśli sam kolor to za mało, mamy The Red Devils (Czerwone Diabły) czyli nie kto inny jak Manchester United. Historia tej nazwy sięga lat 60’ i związana jest z klubem rugby z z Salford który przebywał wtedy na zgrupowaniu we Francji. Ze względu na czerwone barwyklubu miejscowi dziennikarze nadali im przydomek Les Diables Rouges, czyli Red Devils. Devils nowy przydomek przylgnął do drużyny z Salford, a wieść o nim rozniosła się niebywale szybko. Dotarł on również do Matta Busby’ego, którego drużyna trenowała w ośrodku treningowym na terenie Salford. Określenie Czerwone Diabły spodobało się szkockiemu menadżerowi tak bardzo, iż zwrócił się on do władz Manchesteru United, o uczynienie z tej nazwy oficjalnego przydomku klubów. Pomysł otrzymał aprobatę i na początku lat 70 przy okazji zmiany herbu klubu dodano diabełka. Ciekawostką jest iż drużyna rugby z Salford po tym jak nazwa czerwone diabły przylgneła do Manchesteru zmieniła swój przydomek z Red devils na the orginal red devils.

SouthamptonHistoria przydomków może też być związana z sąsiedztwem miejsca położenia klubu. Piłkarze z Bouremnoth z powodzeniem są nazywani The Cherries(Wiśnie) jako nawiązanie do wiśniowego sadu, który niegdyś zajmował teren wybrany pod budowę stadionu. Innym miejscem, które wpłynęło na powstanie drugiego imienia klubu był Kościół Świętej Anny, któremu piłkarze Southampton zawdzięczają miano Saints(Święci). Dociekliwi dostrzegą także symbol aureoli w herbie klubu.

Położenie miasta bezsprzecznie może wpływać na wybór przydomka klubu. Brighton&Hove zyskali przydomek Seaguls(Mewy), który nawiązuje do ptaków zamieszkujących to nadbrzeżne miasto. Podobnym śladem podążyło także portowe miasto Swansea, w którym wystarczyło skrócenie nazwy, by powstał dźwięczny przydomek The Swans(Łabędzie). Co ciekawe, nazwa ta wcale nie jest była najpopularniejsza wśród kibiców wśród których większą popularnością cieszyła się „Swansea Jack” Według jednej teorii nawiązuje do postaci marynarza żyjącego w wieku XIX, według innej ma na myśli labradora nazywanego Jack, który uratował ponad 30 osób przed utonięciem.

W nazwach klubów możemy też doszukać się powiązań z miejscową tradycją. I tak Stoke są nazywani The Potters( Garncarze) w związku z przemysłem ceramicznym, z którego słynie region Stoke-on Trent.; Arsenal został założony przez grupę robotników produkujących armaty Woolvich Arsenal, stąd ich przydomek Gunners (Kanonierzy). Warto też wspomnieć o West Ham United. W skład tego robotniczego klubu wchodzili pracownicy Thames Ironworks ( w wolnym tłumaczeniu fabryka żelaza) używający młotów w swej codziennej pracy, stąd też pojawiają się one w herbie drużyny.

West Ham logo

Podobnie było w przypadku Crystal Palace, drużyny w której skład wchodzili nieprzerwanie do lat 70’ szklarze i taki był też przydomek klubu. Dopiero potem , kiedy to menadżerem klubu został Malcolm Allison, przydomek został zmieniony na Orły, by przysporzyć drużynie większej popularności.

Newcastle

Kto brał przykład ze zwierząt? Z pewnością Newcastle United, który zyskał przydomek The Magpies(Sroki), ze względu na czarno białe pasy zdobiące koszulki piłkarskie tej drużyny. Kibice Watford uznali, iż czarno- żółta barwa koszulek kojarzy im się z ubarwieniem szerszeni (The Hornets) . Zwierzę to zostało nawet uhonorowane miejscem w herbie klubu.

Huddersfield mogą pochwalić się przydomkiem Terriers, także na klubowych emblematach.

Huddersfield przydomek

Natomiast The Foxes(Lisy) królujeą w Leicester City, gdzie okrzyknięto ich tak w roku 1920. Siedziba klubu znajduje się w hrabstwie Leicestershire.,a to właśnie tam od setek lat popularne jest polowanie na lisy.

Czasem też rządzi przypadek. Nawet niefortunny ubiór może zakończyć się zdobyciem przydomka. Przekonali się o tym piłkarze West Bromiwich Albion, którzy po grze w przydługich szortach stali się The Baggies.

Na koniec być może najsłodszy klub piłkarski- Everton FC i ich piłkarze The Toffees. Nazwa nawiązuje do minionej historii istnienia dwóch sklepów, w których sprzedawano ogromnych ilościach toffi (Everton Mints w białę i czarne paski ) przyjeżdzającym na mecz kibicom, stąd też tradycja The Toffees lady która raczy kibiców słodkościami a jej pierwowzorem była Jemima Bushell córka właścielki pobliskiego sklepu z toffi.

The Toffees Everton

Beniaminkowie Premier League Beniaminkowie Premier League
@admin, niedziela, 16 lipiec 2017 20:16
Polityka prywatności i Cookies
@admin, piątek, 23 czerwiec 2017 17:37
Twoje konto
Tabela
# Drużyna M B P
1 Manchester United logo Manchester 5 16:2 13
2 Manchester City logo Manchester 5 16:2 13
3 Chelsea logo Chelsea 5 8:5 10
4 Newcastle United logo Newcastle 5 6:4 9
5 Tottenham Hotspur logo Tottenham 5 7:3 8
6 Huddersfield Town logo Huddersfield 5 5:3 8
7 Burnley logo Burnley 5 6:5 8
8 West Bromwich Albion logo West Bromwich 5 4:4 8
9 Southampton logo Southampton 5 4:4 8
10 Liverpool FC logo Liverpool FC 5 9:9 8
11 Watford logo Watford 5 7:9 8
12 Arsenal logo Arsenal 5 7:8 7
13 Stoke City logo Stoke City 5 5:6 5
14 Swansea City logo Swansea City 5 2:5 5
15 Leicester City logo Leicester City 5 7:9 4
16 Brighton & Hove Albion logo Brighton & 5 4:7 4
17 West Ham United logo West Ham 5 4:10 4
18 Everton logo Everton 5 2:10 4
19 AFC Bournemouth logo AFC 5 3:9 3
20 Crystal Palace logo Crystal Palace 5 0:8 0
Ostatnia aktualizacja tabeli: 19 wrz 14:57
Terminarz, Round 6
23 wrz 13:30
WES West Ham United logo ?-? Tottenham Hotspur logo TOT
23 wrz 16:00
SOU Southampton logo ?-? Manchester United logo MAN
23 wrz 16:00
BUR Burnley logo ?-? Huddersfield Town logo HUD
23 wrz 16:00
MAN Manchester City logo ?-? Crystal Palace logo CRY
23 wrz 16:00
SWA Swansea City logo ?-? Watford logo WAT
23 wrz 16:00
STO Stoke City logo ?-? Chelsea logo CHE
23 wrz 16:00
EVE Everton logo ?-? AFC Bournemouth logo AFC
23 wrz 18:30
LEI Leicester City logo ?-? Liverpool FC logo LIV
24 wrz 17:00
BRI Brighton & Hove Albion logo ?-? Newcastle United logo NEW
25 wrz 21:00
ARS Arsenal logo ?-? West Bromwich Albion logo WES
Klasyfikacja strzelców
B Zawodnik Drużyna
5 Sergio Aguero Manchester City
5 Romelu Lukaku Manchester United
4 Gabriel Jesus Manchester City
4 Jamie Vardy Leicester City
3 Alvaro Morata Chelsea
3 Anthony Martial Manchester United
3 Danny Welbeck Arsenal
3 Mohamed Salah Liverpool FC
3 Raheem Sterling Manchester City
3 Sadio Mane Liverpool FC
Nowy kupon