piątek, 24 listopad 21:00
West Ham United logo
Wes
?:?
Nierozpoczęty
West Ham United logo
Lei
sobota, 25 listopad 16:00
Crystal Palace logo
Cry
?:?
Nierozpoczęty
Crystal Palace logo
Sto
sobota, 25 listopad 16:00
Tottenham Hotspur logo
Tot
?:?
Nierozpoczęty
Tottenham Hotspur logo
Wes
sobota, 25 listopad 16:00
Swansea City logo
Swa
?:?
Nierozpoczęty
Swansea City logo
AFC
sobota, 25 listopad 16:00
Newcastle United logo
New
?:?
Nierozpoczęty
Newcastle United logo
Wat
sobota, 25 listopad 16:00
Manchester United logo
Man
?:?
Nierozpoczęty
Manchester United logo
Bri
sobota, 25 listopad 18:30
Liverpool FC logo
Liv
?:?
Nierozpoczęty
Liverpool FC logo
Che
niedziela, 26 listopad 14:30
Southampton logo
Sou
?:?
Nierozpoczęty
Southampton logo
Eve
niedziela, 26 listopad 15:00
Burnley logo
Bur
?:?
Nierozpoczęty
Burnley logo
Ars
niedziela, 26 listopad 17:00
Huddersfield Town logo
Hud
?:?
Nierozpoczęty
Huddersfield Town logo
Man
Przejdź do meczu »

Przydomki klubów Premier League - Drugie imię ligi angielskiej

Przydomki klubów Premier League - Drugie imię ligi angielskiej

Gdzie szukać początków współczesnej formy piłki nożnej? Oczywiście w Anglii! To tam powstał pierwszy klub piłkarski, tam zainaugurowano pierwsze rozgrywki klubowe, tam także powstały przydomki klubów, dzięki kreatywności wiernych fanów drużyn piłkarskich. Trudno dziś wyobrazić sobie kluby bez drugiego „imienia”, niejednokrotnie bardziej rozpowszechnionego w społeczeństwie niż oficjalne nazewnictwo. Bo kto z nas nie słyszał choć raz o czerwonych diabłach czy the blues? Powstaje pytanie skąd biorą się tak wyjątkowe przydomki: czy należy doszukiwać się w nich ukrytego znaczenia, czy może są kwestią przypadku?

Zacznijmy od najbardziej prozaicznego wyjaśnienia pochodzenia nazwy jakim jest jej związek z kolorem. Nawet laikom pierwsza drużyna jaka przyjdzie na myśl w tym kontekście jest prawdopodobnie Chelsea i jej piłkarze określani mianem The Blues(Niebiescy). Miano to zawdzięczają barwie trykotów. Jak się okazuje- nie jednej. Pierwszym bowiem kolorem tego klubu był eton blue, przyjęty od ówczesnego prezydenta klubu Earla Cadogana. Barwa ta nawiązywała do klubu jeździeckiego Cadogana. W roku 1964 zaprzysiężony został kolor royal blue, który możemy podziwiać do dziś.

The Blues Chelsea

Dla tych co wolą czerwony niż niebieski naprzeciw staje Liverpool i ich piłkarze The Reds(Czerwoni). Natomiast jeśli sam kolor to za mało, mamy The Red Devils (Czerwone Diabły) czyli nie kto inny jak Manchester United. Historia tej nazwy sięga lat 60’ i związana jest z klubem rugby z z Salford który przebywał wtedy na zgrupowaniu we Francji. Ze względu na czerwone barwyklubu miejscowi dziennikarze nadali im przydomek Les Diables Rouges, czyli Red Devils. Devils nowy przydomek przylgnął do drużyny z Salford, a wieść o nim rozniosła się niebywale szybko. Dotarł on również do Matta Busby’ego, którego drużyna trenowała w ośrodku treningowym na terenie Salford. Określenie Czerwone Diabły spodobało się szkockiemu menadżerowi tak bardzo, iż zwrócił się on do władz Manchesteru United, o uczynienie z tej nazwy oficjalnego przydomku klubów. Pomysł otrzymał aprobatę i na początku lat 70 przy okazji zmiany herbu klubu dodano diabełka. Ciekawostką jest iż drużyna rugby z Salford po tym jak nazwa czerwone diabły przylgneła do Manchesteru zmieniła swój przydomek z Red devils na the orginal red devils.

SouthamptonHistoria przydomków może też być związana z sąsiedztwem miejsca położenia klubu. Piłkarze z Bouremnoth z powodzeniem są nazywani The Cherries(Wiśnie) jako nawiązanie do wiśniowego sadu, który niegdyś zajmował teren wybrany pod budowę stadionu. Innym miejscem, które wpłynęło na powstanie drugiego imienia klubu był Kościół Świętej Anny, któremu piłkarze Southampton zawdzięczają miano Saints(Święci). Dociekliwi dostrzegą także symbol aureoli w herbie klubu.

Położenie miasta bezsprzecznie może wpływać na wybór przydomka klubu. Brighton&Hove zyskali przydomek Seaguls(Mewy), który nawiązuje do ptaków zamieszkujących to nadbrzeżne miasto. Podobnym śladem podążyło także portowe miasto Swansea, w którym wystarczyło skrócenie nazwy, by powstał dźwięczny przydomek The Swans(Łabędzie). Co ciekawe, nazwa ta wcale nie jest była najpopularniejsza wśród kibiców wśród których większą popularnością cieszyła się „Swansea Jack” Według jednej teorii nawiązuje do postaci marynarza żyjącego w wieku XIX, według innej ma na myśli labradora nazywanego Jack, który uratował ponad 30 osób przed utonięciem.

W nazwach klubów możemy też doszukać się powiązań z miejscową tradycją. I tak Stoke są nazywani The Potters( Garncarze) w związku z przemysłem ceramicznym, z którego słynie region Stoke-on Trent.; Arsenal został założony przez grupę robotników produkujących armaty Woolvich Arsenal, stąd ich przydomek Gunners (Kanonierzy). Warto też wspomnieć o West Ham United. W skład tego robotniczego klubu wchodzili pracownicy Thames Ironworks ( w wolnym tłumaczeniu fabryka żelaza) używający młotów w swej codziennej pracy, stąd też pojawiają się one w herbie drużyny.

West Ham logo

Podobnie było w przypadku Crystal Palace, drużyny w której skład wchodzili nieprzerwanie do lat 70’ szklarze i taki był też przydomek klubu. Dopiero potem , kiedy to menadżerem klubu został Malcolm Allison, przydomek został zmieniony na Orły, by przysporzyć drużynie większej popularności.

Newcastle

Kto brał przykład ze zwierząt? Z pewnością Newcastle United, który zyskał przydomek The Magpies(Sroki), ze względu na czarno białe pasy zdobiące koszulki piłkarskie tej drużyny. Kibice Watford uznali, iż czarno- żółta barwa koszulek kojarzy im się z ubarwieniem szerszeni (The Hornets) . Zwierzę to zostało nawet uhonorowane miejscem w herbie klubu.

Huddersfield mogą pochwalić się przydomkiem Terriers, także na klubowych emblematach.

Huddersfield przydomek

Natomiast The Foxes(Lisy) królujeą w Leicester City, gdzie okrzyknięto ich tak w roku 1920. Siedziba klubu znajduje się w hrabstwie Leicestershire.,a to właśnie tam od setek lat popularne jest polowanie na lisy.

Czasem też rządzi przypadek. Nawet niefortunny ubiór może zakończyć się zdobyciem przydomka. Przekonali się o tym piłkarze West Bromiwich Albion, którzy po grze w przydługich szortach stali się The Baggies.

Na koniec być może najsłodszy klub piłkarski- Everton FC i ich piłkarze The Toffees. Nazwa nawiązuje do minionej historii istnienia dwóch sklepów, w których sprzedawano ogromnych ilościach toffi (Everton Mints w białę i czarne paski ) przyjeżdzającym na mecz kibicom, stąd też tradycja The Toffees lady która raczy kibiców słodkościami a jej pierwowzorem była Jemima Bushell córka właścielki pobliskiego sklepu z toffi.

The Toffees Everton

Beniaminkowie Premier League Beniaminkowie Premier League
@admin, niedziela, 16 lipiec 2017 19:16
Polityka prywatności i Cookies
@admin, piątek, 23 czerwiec 2017 16:37
Twoje konto
Tabela
# Drużyna M B P
1 Manchester City logo Manchester 12 40:7 34
2 Manchester United logo Manchester 12 27:6 26
3 Chelsea logo Chelsea 12 23:10 25
4 Tottenham Hotspur logo Tottenham 12 20:9 23
5 Liverpool FC logo Liverpool FC 12 24:17 22
6 Arsenal logo Arsenal 12 22:16 22
7 Burnley logo Burnley 12 12:9 22
8 Watford logo Watford 12 19:21 18
9 Brighton & Hove Albion logo Brighton & 12 13:13 16
10 Huddersfield Town logo Huddersfield 12 8:17 15
11 Newcastle United logo Newcastle 12 11:14 14
12 Leicester City logo Leicester City 12 16:18 13
13 AFC Bournemouth logo AFC 12 11:14 13
14 Southampton logo Southampton 12 9:14 13
15 Stoke City logo Stoke City 12 15:24 13
16 Everton logo Everton 12 12:24 12
17 West Bromwich Albion logo West Bromwich 12 9:18 10
18 West Ham United logo West Ham 12 11:25 9
19 Swansea City logo Swansea City 12 7:15 8
20 Crystal Palace logo Crystal Palace 12 6:24 5
Ostatnia aktualizacja tabeli: 22 lis 00:23
Terminarz, Round 13
21:00
WES West Ham United logo ?-? Leicester City logo LEI
jutro 16:00
SWA Swansea City logo ?-? AFC Bournemouth logo AFC
jutro 16:00
CRY Crystal Palace logo ?-? Stoke City logo STO
jutro 16:00
NEW Newcastle United logo ?-? Watford logo WAT
jutro 16:00
MAN Manchester United logo ?-? Brighton & Hove Albion logo BRI
jutro 16:00
TOT Tottenham Hotspur logo ?-? West Bromwich Albion logo WES
jutro 18:30
LIV Liverpool FC logo ?-? Chelsea logo CHE
26 lis 14:30
SOU Southampton logo ?-? Everton logo EVE
26 lis 15:00
BUR Burnley logo ?-? Arsenal logo ARS
26 lis 17:00
HUD Huddersfield Town logo ?-? Manchester City logo MAN
Klasyfikacja strzelców
B Zawodnik Drużyna
9 Mohamed Salah Liverpool FC
8 Alvaro Morata Chelsea
8 Romelu Lukaku Manchester United
8 Sergio Aguero Manchester City
8 Gabriel Jesus Manchester City
8 Harry Kane Tottenham Hotspur
7 Raheem Sterling Manchester City
6 Leroy Sane Manchester City
6 Alexandre Lacazette Arsenal
6 Jamie Vardy Leicester City
Nowy kupon